Gdy dochodzi do rozstania dwojga ludzi, wówczas wiele osób zastanawia się nad tym kto spłaca kredyt po rozwodzie. Jest to bardzo zasadne pytanie, gdyż w trakcie trwania małżeństwa zazwyczaj ludzie dorabiają się dosyć sporych wartości pieniężnych.

W tym kontekście warto przytoczyć pewną żartobliwą maksymę, która mówi, że kredyt łączy małżonków dużo lepiej, niż jakikolwiek inny element. Wracając jednak to głównego tematu powiedzmy więc kto spłaci kredyt przy rozwodzie? Otóż nasze rodzime prawodawstwo jest w tym względzie dosyć precyzyjne. Pewnym punktem odniesienia co do orzeczenia na ten temat jest po prostu wiedza o zaciąganym zobowiązaniu. Kiedy więc oboje małżonków wiedziało o tym, że kredyt, pożyczka czy też inne zobowiązanie jest zaciągane, to wówczas także wspólnie są odpowiedzialni za jego spłatę.

Na nic zdadzą się zatem próby pociągnięcia do spłaty eksmałżonka, jeśli kredyt zaciągany był bez jego zgody. Oczywiście w praktyce najczęściej spotyka się sytuacje, kiedy dwoje małżonków zaciągały kredyt, zatem również po rozwodzie będą oni zobowiązani do jego spłaty. Jak więc widać decydując się na wzięcie ślubu, trzeba zawsze wziąć pod uwagę także konsekwencje ewentualnego rozwodu. Rzecz jasna nikomu nie życzymy absolutnie rozstania, lecz statystyki mówiące o tym, że co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, nie mogą być pomijane. Wiele z tych rozwiedzionych par z pewnością spłaca kredyt nawet po tym, gdy się rozstali.

Rozwód ma więc kolosalne znaczenie dla finansów małżeńskich oraz pojedynczych osób i trzeba o tym koniecznie pamiętać. Gdy więc zastanawiamy się co z kredytem po rozwodzie, to w tym artykule mamy już jasną odpowiedź.