Wykładnia ma swoje fazy postępowania, od których nie ma wyjątku. Patrzymy więc w tym przypadku najpierw, czy dana norma, która ma być interpretowana znajduje się w jednym miejscu, czy też w większej ilości. Jest to bardzo ważna kwestia w tym wszystkim, dlatego też w żadnym wypadku nie wolno nam tego przeoczyć.

Pomoże nam to oczywiście w interpretacji wykładni, czego wymaga się od osób, które się w tym specjalizują. Trzeba zwrócić również uwagę na to, jak były wprowadzane ustawy, to znaczy jak były one zmieniane. Dzięki temu będziemy mieć stuprocentową pewność tego, że nie popełnimy pod tym względem żadnego rażącego błędu, co w tym wszystkim jest przecież najważniejsze. Tekst jednolity ustawy wydaje niewątpliwie Sejm, który zawiera w sobie wszystkie przeprowadzone zmiany, co pomoże nam znacznie interpretować daną wykładnię. Nie ma się więc co dziwić temu, że osoby się tym zajmujące zwracają na to szczególną uwagę, gdyż w takim przypadku ich praca jest oczywiście dużo prostsza, ale także efektywniejsza, co jest niezwykle istotne.

Tekst ujednolicony, jak wielu z nas doskonale wie nie obowiązuje w prawie, może zostać zrobiony na przykład przez wydawnictwo, lecz nie ma on większego znaczenia pod względem prawnym, co najwyżej może mieć znaczenie dla społeczeństwa. Kolejną fazą postępowania jest odtworzenie jednoznacznej normy, ma ona wskazywać adresata normy, okoliczności oraz nakazywanie bądź też zakazywanie adresatowi danego postępowania. Bardzo przydatne podczas interpretowania wykładni są także różnego rodzaju reguły, wyróżnić można przede wszystkim dwie najbardziej popularne. Są to reguły językowe oraz funkcjonalne.

Językowe polegają na tym, że z języka próbujemy interpretować daną normę, a funkcjonalne to interpretacja ze względu na zamiar podmiotu. Widać więc wyraźnie, że wykładnia ma swoje określone fazy postępowania, jeżeli chodzi o interpretację, których w żaden sposób nie da się ominąć. Osoby zajmujące się takimi interpretacjami muszą więc postępować ściśle według tych zasad, aby wszystko było w jak najlepszym porządku.